Mrazov skorš

Mrazov skorš na Žalerjevi domačiji kraljuje že približno 200 let in je z 18 metri višine ter 102 cm debeline debla v prsni višini pravi gospodar. Naj se še dolgo ozira po kozjanskih gričih in s svojo lepoto in mogočnostjo razveseljuje obiskovalce. Zavod za gozdove Slovenije ga je leta 2011 razglasil za Drevo leta na Celjskem in ob tej priložnosti izdal poseben plakat in razglednico. 
  
Še pred nekaj desetletji je bil skorš zelo pogosto “hišno” drevo, ki je kraljeval na dvorišču kozjanske domačije. Skorš je izrazito svetloljubno in toploljubno drevo, ki je razširjeno v vinorodnih območjih. Drevo skorša ima široko razraščeno krošnjo  in temno rjavo razbrazdano drevesno skorjo. Neolistan skorš izgleda kot koroška tepka. Ko ozeleni z listi podobnimi jerebiki, ponosno razkrije, da je posebno, a žal tudi zelo redko in nepoznano divje sadno drevo. Plodovi skorša so okrogli in podobni drobnim hruškam ali jabolkom. Veliki so približno 3 centimetre in tehtajo 20 gramov. Plodovi so sprva zeleni, jeseni v času zrelosti se obarvajo rumeno ali rdeče, včasih so pegasti. Nezrele plodove si bomo zapomnili po okusu, ker imajo izrazito trpek okus, kar povzroča velika vsebnost fenola. Plodovi v polni zrelosti postanejo rjavi in se omedijo. 
  
Plodove skorša uporabljamo za izdelavo marmelad in jih običajno primešamo jabolkam, hruškam in kutinam. Ker imajo plodovi veliko taninske kisline, čreslovin in antioksidantov, so skorševe plodove dodajali moštu ali vinu kot naravno sredstvo za zaščito in izboljšan okus omenjenih pijač. Posušeni plodovi skorša so zelo učinkoviti pri preprečevanju črevesnih bolezni. Danes zrele plodove običajno zmeljemo v drozgo in iz nje skuhamo sadno žganje z odlično in zelo značilno aromo. 
  
Skorš je listavec in nima smole. Pa jo je vendarle imel, gospodarsko smolo namreč! Skorš je svojo pomembno vlogo v kletarjenju izgubil, ko so vinogradniki  začeli uporabljati žveplo za preprečevanje motnosti in zagotavljanje trajnosti vina v poletnem času. V vinorodnih krajih je počasi izgineval, ker ima drobna pečka zelo slabo kaljivost. Klice skorša so zelo občutljive in ob napadu glivic propadejo, zato je vzgoja sadik iz semena zelo težavna. Stara mogočna drevesa ob zidanicah pa so imela »kolarsko smolo«, ker je les skorša izredno trd, žilav in težko cepljiv. Hkrati je les elastičen in lahek za obdelavo. Vse naštete lastnosti so najprimernejše za izdelavo vretena lesene stiskalnice. Kolarji so pri izdelavi nove stiskalnice bližnje skorševo drevo posekali, mladih drevesc gospodarji niso več posadili in tako je drevesna vrsta izginevala iz naših krajev. 

GPS koordinate

Zemljepisna širina: 46.138224° Zemljepisna dolžina: 15.494331°

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

TIC Šentjur