Zahtevana stran ne obstaja
Mogoče iščete ...
Sakralni objekti
Cerkev sv. Vida v Šentvidu pri Planini
V osnovi je cerkev gotska in je bila omenjena leta 1414. Današnjo podobo je dobila pretežno v baroku, sočasna je tudi oprema. Iz tega obdobja sta tudi zvonik z letnico 1737 in prezbiterij. V letu 1847 so prizidali južno kapelo in zakristijo. Velik, spodaj kvadraten, zgoraj oktogonalen zvonik je na zahodu predzidan pravokotni ladji z enako visoko južno kapelo. Tristrano zaključen prezbiterij je malce ožji od ladje, a enako visok. Na zunanjščini je rekonstruirana baročna arhitektur...
VečSakralni objekti
Župnijska cerkev sv. Marjete na Planini pri Sevnici
Cerkev je primer sožitja arhitekturnih sestavin iz različnih časovnih obdobij s kvalitetno baročno opremo.
Enoladijska cerkev, katere ladja in prezbiterij sta iz 15. stoletja. Zvonik je iz prve polovice 17. stoletja. Okrog leta 1700 so ladji na vzhodnem delu prizidali nižji kapeli, v istem obdobju so cerkev podaljšali in banjasto obokali. Leta 1871 so notranjščino ponovno predelali. oprema cerkve je večino iz baroka (18. stoletje).
Aktualno
Po sledeh Ane Wambrechtsamer na Planini pri Sevnici
4. avgusta pred 90. leti je v Gradcu umrla nemško-slovenska pisateljica Ana Wambrechtsamer, ki je najbolj znana po zgodovinskem romanu Danes grofje celjski in nikdar več. Rodila se je 4. julija 1897 na Planini pri Sevnici. Na rajski Planini pri Sevnici se lahko odpraviš raziskovati zanimivosti, ki so vezane na življenje in literarno delo pisateljice, pesnice, prevajalke in raziskovalke.
Rajska Planina pri Sevnici
Planina pri Sevnici se ponaša z večstoletno zgodovino. K...
VečAktualno
Veronika Deseniška in Planina pri Sevnici
Čarobno Kozjansko s slikovito pokrajino je po ljudskem izročilu za nekaj dni bilo varno zatočišče za "prepovedano" ljubezen, ki se je na koncu končala tragično. Legenda pravi, da sta Friderik II. Celjski in Veronika Deseniška usodni da, ki je morda bil najbolj usoden za zaljubljenca na slovenskem ozemlju v vsej zgodovini, dahnila ravno v cerkvi sv. Vida v kozjanski vasici Šentvid pri Planini.
Očarljiva Planina pri Sevnici in vasica Šentvid pri Planini
Morda sta...
VečAktualno
Angelska nedelja na Planini pri Sevnici
Na Planini pri Sevnici so pripravili tradicionalno, že 34. Angelsko nedeljo, ki je tudi tokrat pritegnila več tisoč obiskovalcev. Za organizacijo prireditve že tretje leto zapored skrbijo člani PGD Planina pri Sevnici. Letošnji prikaz starih običajev so posvetili žitu in kruhu, ogledali so si ga tudi šentjurski župan mag. Marko Diaci, predsednik Turistične zveze Slovenije in župan Podčetrtka Peter Misja in župan sosednje občine Dobje Franc Leskovšek.
Osrednja pozo...
Sakralni objekti
Cerkev sv. Ožbalta v Unišah pri Ponikvi
Cerkev stoji na zemljišču, ki je bil del velike posesti, ki jo je v začetku 18. stoletja kupil Štefan Novak, ded Antona Martina Slomška. Na njegovi zemlji je že stala kapela sv. Ožbalta iz 15. stoletja. Dal jo je povečati in opremiti v baročnem slogu. Okrog cerkve je njegov vnuk Anton Slomšek pasel očetovo čredo. Stopnice, ki vodijo v zvonik, so mu bile prva prižnica, da je z nje drugim pastirjem obnavljal nagovor, ki ga
je slišal pri nedeljski sveti maši.
Stavba datira ...
Zgodbe naših ljudi
Spoznajte Betino Veršič, lastnico Hiše Wambrechtsamer na Planini pri Sevnici
Povezujemo vas s šentjurskimi ponudniki in njihovimi zgodbami.
Betina Veršič skupaj z družino skrbi za pestro ponudbo hiše, v kateri se je pred več kot 100 leti rodila pisateljica Ana Wambrechtsamer, ki je napisala znameniti roman Danes grofje Celjski in nikdar več. V pritličju hiše je preuredila nekdanjo gostilno v prijetno okrepčevalnico in v zgornjih prostorih pa dva apartmaja ter sobo.
Kako se je začela vaša zgodba?
Na Planini živim že 13 let, preselila sem se i...
Sakralni objekti
Romarska cerkev sv. Uršule v Vodulah pri Dramljah
Cerkev je nastala med letoma 1650 in 1660 v neorenesančnem slogu in ima zlat oltar. Legenda pravi, da je bila zgrajena s kamenjem z opuščenega gradu pri Gradišču. Gre za primer zgodnje baročne romarske cerkve. Ob zunanjo vzhodno steno prezbiterija je prizidana manjša kapela iz 19. stoletja. Večina opreme je iz 17. in 18. stoletja. Celotna notranjščina je poslikana z dekorativno-figuralno poslikavo iz leta 1907.
Informacije:
Vodule 18, 3222 Dramlje
Planinski društvo Dra...
Aktualno
Božična pravljica na Planini pri Sevnici
Po praznično doživetje pridi na Planino pri Sevnici in se posladkaj s slastnimi krofkuši in poveseli ob odprtem kaminu z vročim čajem ali kuhanim vinom.
Kdaj in kje?
Od 11. decembra do 6. januarja 2023, vsak dan med 17.00 in 22.00 v Visočah 16 na Planini pri Sevnici.
Jaslice s Kozjanskimi motivi
Figure v naravni velikosti so oblečene v noši značilni za Kozjansko pred 110 leti. Pri nastanku jaslic je pomagala družina iz Laškega, ki je pozirala v nošah, ki jih upor...
Aktualno
Božična pravljica v Visočah na Planini pri Sevnici
Po praznično doživetje, na Božično pravljico, lučke in jaslice v naravni velikosti pridi v Visoče na Planini pri Sevnici in se posladkaj s slastnimi krofkuši in poveseli ob odprtem kaminu z vročim čajem ali kuhanim vinom.
Kdaj in kje?
Od 15. decembra do 7. januarja 2024, vsak dan med 17.00 in 21.00 v Visočah 16 na Planini pri Sevnici.
Prižig lučk z manjšo tržnico domače in umetnostne obrti bo v petek, 15. decembra, ob 17.00.
Jaslice s Kozjanskimi moti...
VečSakralni objekti
Župnijska cerkev sv. Magdalene v Lazah pri Dramljah
Cerkev predstavlja stavbo s tipično poznobaročno zasnovo iz srede 18. stoletja. Ima centralno ladjo s kupolo, kateri sledijo na vzhodu prezbiterij v obliki trilista, kapela s kapasto kupolo in zakristija. Veliki oltar je baročno delo iz srede 18. stoletja, ostali trije oltarji so iz 19. stoletja. Prvotni zvonik se je leta 1809 porušil, novega pa so postavili čez dve leti.
VečSakralni objekti
Cerkev sv. Rozalije v Zlatečah pri Šentjurju
Baročna stavba iz 17. stoletja je nastala po epidemiji kuge (l. 1645), najprej prezbiterij, nato ladja. Kot gradbeni material so uporabili kamenje iz bližnjega gradu Anderburg. Kapelo sv. Antona Padovanskega so k cerkvi prizidali leta 1746. Na njenem oboku so freske Franca Jelovška. Cerkev krasi pet oltarjev. Glavni je posvečen sv. Rozaliji in je eden lepših baročnih zlatih oltarjev v tem delu. Cerkev krasi tudi prižnica z upodobljenimi štirimi evangelisti. Izjemnih dimenzij je ko...
VečSakralni objekti
Cerkev sv. Leopolda v Loki pri Žusmu
Leopold Fieglmuler je v Loki pri Žusmu zgradil glažutarsko cerkvico sv. Leopolda, ki je bila posvečena leta 1871. Cerkvico sestavljajo ladja ter prezbiterij s prizidkoma. Nad fasado je stolpič s piramidasto streho. Cerkvica je s svojo notranjo opremo pravi muzej steklarstva. O lepoti steklenih izdelkov pričajo lestenci, ki krasijo številne cerkve na območju Kozjanskega.
VečSakralni objekti
Cerkev sv. Marije Magdalene v Slivnici pri Celju
Pravokotno ladja ima prizidani dve kapeli. Ladji sledi na vzhodu enako visok tristrano zaključen prezbiterij z nadstropno zakristijo (1870). Na severni strani prezbiterija je prizmatičen zvonik, ki je najverjetneje najstarejši del cerkve (16. stoletje). Cerkev je bila med leti 1710 in 1729 popolnoma predelana in povišana. Glavni oltar je iz 19. stoletja, narejen v baročni tradiciji, stranska oltarja pa sta baročna a dopolnjena v 19. stoletju. Cerkev obdaja obzidje.
VečAktualno
Odkrij rajsko Planino pri Sevnici
Odkrij pravi raj in začuti utrip pravega podeželja. Blizu a tako daleč od ponorelega sveta, sredi neokrnjene narave, severno od mističnih gozdov mogočnega Bohorja popotnike pozdravlja idilični podeželski kraj Planina pri Sevnici. Kraj se ponaša z bogato zgodovino, nedaleč od današnje Planine je v času pozne antike obstajalo utrjeno naselje Gradec pri Prapretnem. Današnja Planina pa je svoje ime dobila po gradu.
Grajska Planina
O slavi nekdaj mogočnega gradu dan...
VečKulturna dediščina
Pranger na Planini pri Sevnici
Nasproti cerkve sv. Marjete si lahko ogledate sramotilni steber - pranger, ki so ga na mesto, kjer je nekdaj stal, postavili leta 1999.
VečPohodništvo
Sveti Križ nad Planino pri Sevnici
Sveti Križ je 730 metrov visok hrib nad Planino pri Sevnici. Že od daleč ga prepoznamo po markantni cerkvi sv. Križa, ki stoji na vrhu hriba.
Pri cerkvi sv. Križa je izjemna razgledna točka na Posavsko hribovje, Bohor, zahodno Kozjansko, ob lepem vremenu se iz te točke vidi okoli 30 cerkva. V bližini zadnje kapelice je globoko brezno. Ta naravni pojav je zaščiten z leseno ograjo.
Na Planini pri Sevnici je samopostrežna trgovina, pekarna, lekarna in dva gostinska lokala. ...
VečChurches and other sacred buildings
The church of Vitus in Šentvid pri Planini
The base of the church is Gothic and was first mentioned in 1414. Its present-day appearance and furnishings are mainly from the Baroque period. The bell tower bearing the year 1737 and the presbytery are also from that period. The chapel on the south and the sacristy were added in 1847. A large bell tower on the west with a square lower part and an octagonal upper part is situated in front of the rectangular nave with a chapel on the south which is of the same height. The three-sided pr...
VečSakrale Bauten
Kirche St. Vitus in Šentvid pri Planini
Grundsätzlich handelt es sich um eine gotische Kirche, die im Jahre 1414 erwähnt wurde. Das heutige Aussehen bekam sie überwiegend im Barock, z. B. stammen der Glockenturm, der 1737 errichtet wurde, sowie das Presbyterium aus dieser Zeit. Auch die Einrichtung stammt auch aus jener Epoche. 1847 wurden eine Kapelle und eine Sakristei angebaut. Der große Glockenturm, unten quadratisch, oben achteckig, steht an der westlichen Seite vor dem rechteckigen Schiff mit einer gleich großen Kapel...
VečAktualno
Z 32. Angelske nedelje na Planini
V nedeljo, 6. septembra, so na Planini pri Sevnici izvedli tradicionalno turistično prireditev Angelska nedelja. Kakšnih 1.500 obiskovalcev je lahko spremljalo povorko s prikazom kmečkih običajev, prikazu nepozabnih "fičkov", gobarsko, lovsko in čebelarsko razstavo, tekmovanje močnih fantov v vlečenju vrvi ... Planino pa je tokrat obiskal tudi razbojnik Guzaj!
Vabljeni k ogledu fotogalerije