Cerkev sv. Križa ter kapelice križevega pota Planina

Cerkev sv. Križa stoji na enako imenovanem hribu jugovzhodno od trga Planina. Omenja se že leta 1414. V času turških vpadov naj bi ji dozidali tudi obrambni zid. Sedanja stavba je šele iz začetka 18. stoletja. Cerkev je obokana. Leta 1737 so cerkvi prizidali zvonik (letnica na portalu), leta 1847 kapelo na jugu in zakristijo na severu. Veliki oltar (Jezus na križu) je iz leta 1847. Poleg Križnega so pod njim še kipi sv. Marije Jezusove matere, sv. Marije Magdalene in sv. Marije Kleopove. Pod tabernakljem je niša z upodobitvijo Božjega groba. Oltar v kapeli upodablja 4. postajo križevega pota. Omeniti velja še velik glažutarski lestenec iz sredine 19. stoletja. 

Po pobočju hriba, na katerem stoji cerkev sv Križa, so vaščani bližnjega Doropolja leta 1801 pozidali 12 kapelic križevega pota. Leta 1949 jih je poslikal Anton Pavlič iz Buč. Ob obnovitvi kapelic leta 1999 so tudi te restavrirali. 
  
  
Zmaj na Svetem Križu 
  
Pravijo, da je Sveti Križ votel in da je znotraj jezero v katerem živi zmaj. Domačini so mu včasih rekli lindvar, ker je kar naprej strašil otroke. Pravijo, da ima tista luknja pod hribom, v kateri živi zmaj, tisoč izvirov. Če premakneš kamen pri oltarju, se sliši, kako se voda pretaka po zmajevem črevesju, ker jo je toliko popil. Gorje pa, če bi zmaj prišel iz jame, saj je tako velik, da bi menda uničil cel Šentjur. 
  
/povzeto po Lučka sredi njive sveti; pripovedke iz širšega Kozjanskega/ 

 

GPS koordinate

Zemljepisna širina: 46.099528° Zemljepisna dolžina: 15.419297°

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

TIC Šentjur