Zahtevana stran ne obstaja

Mogoče iščete ...

Sakralni objekti

Cerkev sv. Križa ter kapelice križevega pota Planina

Cerkev sv. Križa stoji na enako imenovanem hribu jugovzhodno od trga Planina. Omenja se že leta 1414. V času turških vpadov naj bi ji dozidali tudi obrambni zid. Sedanja stavba je šele iz začetka 18. stoletja. Cerkev je obokana. Leta 1737 so cerkvi prizidali zvonik (letnica na portalu), leta 1847 kapelo na jugu in zakristijo na severu. Veliki oltar (Jezus na križu) je iz leta 1847. Poleg Križnega so pod njim še kipi sv. Marije Jezusove matere, sv. Marije Magdalene in sv. Marije Kl...

Več

Sakralni objekti

Župnijska cerkev sv. Jurija v Šentjurju z župniščem

Prva omemba kraja Šentjur je povezana s cerkvijo sv. Jurija v listini iz leta 1340. Sedanjo cerkev so na lokaciji zgodnjegotske cerkve v Zgornjem trgu zgradili med letoma 1708 in 1721. Po izročilu je objekt gradil mariborski gradbenik Fuchs, a se je sprl in gradnjo zapustil. Zvonik je bil prizidan v letih 1760-63. Patrocinij cerkve dokazuje, da je na tej dominantni legi, že od romanike dalje izpričan sakralni objekt. Cerkev predstavlja tip baročne stavbe z ladjo in stranskimi kapela...

Več

Aktualno

Med sobotnim Klumpanjem vodeni ogledi trga Planina

Drugi dan prireditve Klumpanje bodo v okviru spremljevalnega programa organizirani brezplačni vodeni ogledi po trgu Planina, ki bodo na sporedu v soboto, 2. julija, ob 13.00, 15.00 in 17.00 s pričetkom v Etnološki zbirki Šmid, ki se nahaja v stavbi Krajevne skupnosti Planina.

Več

Sakralni objekti

Župnijska cerkev sv. Martina na Ponikvi

Cerkev stoji na vzhodnem robu vasi Ponikva. Prvotno je bila na tej lokaciji arhivsko izpričana že romanska cerkev. Današnja, baročna, je bila zgrajena med letoma 1732 in 1758, dve leti kasneje pa je bila tudi posvečena in spada med cerkve sladkogorskega tipa. Pravokotni ladji z nadzidanim zvonikom sledi enako visok, ožji prezbiterij, ki ima na severni strani prizidano kapelo in shrambo. Cerkev obiskovalce preseneča s svojo velikostjo, saj njena celotna dolžina znaša kar 35 m in nj...

Več

Aktualno

Spoznajmo Rifnik in njegove zaklade ter glasbeno tradicijo Ipavcev

Na Slovenskem ni veliko krajev, ki bi rasli iz tako globokih korenin kot Šentjur. Sledovi kulturne preteklosti na Rifniku in v zeleni dolini pod njim segajo vse do mlajše kamene dobe. Na šentjurskih tleh so se rodili štirje skladatelji družine Ipavec ter z njimi tudi slovenska romantična glasba.

 

Za ogled je primernih kar nekaj točk, ki si jih je možno ogledati v enem dnevu, lahko pa si oglede razporedite na več dni in  pri nas preživite prave mini počitnice.

 

...

Več

Pohodništvo

Marijina romarska pot

Skozi naše kraje potekajo tri etape prve variante mednarodne Marijine romarske poti, ki poteka od Trat na slovensko-avstrijski meji do Svetih gor pri Bistrici ob Sotli. Skozi destinacijo Šentjur Tour vodijo 3 etape in na 7. etapi doživimo slikovit prehod, stik vzhodnega dela Celjske kotline in hribovito Kozjansko. Pot nas večji del vodi po stranskih poteh, deloma po cestah, deloma po kolovozih, gozdnih in travniških poteh. Na tej poti lahko doživimo mir in začutimo čare narave, pri...

Več

Pohodništvo

Sveti Križ nad Planino pri Sevnici

Sveti Križ je 730 metrov visok hrib nad Planino pri Sevnici. Že od daleč ga prepoznamo po markantni cerkvi sv. Križa, ki stoji na vrhu hriba.

Pri cerkvi sv. Križa je izjemna razgledna točka na Posavsko hribovje, Bohor, zahodno Kozjansko, ob lepem vremenu se iz te točke vidi okoli 30 cerkva. V bližini zadnje kapelice je globoko brezno. Ta naravni pojav je zaščiten z leseno ograjo.

Na Planini pri Sevnici je samopostrežna trgovina, pekarna, lekarna in dva gostinska lokala. ...

Več

Napovednik dogodkov

Naokrog po občini Šentjur - za osnovnošolce: Planina pri Sevnici

Mladinski center Šentjur bo to poletje v desetih krajih v občini Šentjur izvedel program delavnic in animacije za osnovnošolce, od 1. do vključno 9. razreda. Zabavali se bomo ob različnih družabnih timskih in namiznih igrah ter delavnicah.

KS Prevorje
Sreda, 3. julija 2019, od 10.00 do 12.00 v prostorih POŠ Prevorje

KS Grobelno
Petek, 5. julija 2019, od 10.00 do 12.00 v Domu krajanov Grobelno

KS Gorica pri Slivnici
Ponedeljek, 8. julija 2019 , od 10.00 do 12.00 v Gasilsko-kulturnem domu Gori...

Več

Napovednik dogodkov

Igramo družabne igre: Planina pri Sevnici

Jesenske počitnice so tu in čas je za zabavo, sprostitev in igranje družabnih iger! Projektna skupina mladih »Moč mladih« gre naokoli po občini Šentjur. Med 28. in 30. oktobrom 2019 bomo obiskali 4 krajevne skupnosti ter odgnali dolgčas mladim, starim od 15 do 29 let.

Kaj bomo počeli?
Igrali bomo namizne družabne igre ali pa poseben nogomet – nogomet3, pri katerem ni drugih pravil razen teh, ki jih soglasno potrdijo vsi igralci.

Kje in kdaj se vidimo?
V KS Planina pri Sevnici bomo v sre...

Več

Aktualno

Odkrij rajsko Planino pri Sevnici

Odkrij pravi raj in začuti utrip pravega podeželja. Blizu a tako daleč od ponorelega sveta, sredi neokrnjene narave, severno od mističnih gozdov mogočnega Bohorja popotnike pozdravlja idilični podeželski kraj Planina pri Sevnici. Kraj se ponaša z bogato zgodovino, nedaleč od današnje Planine je v času pozne antike obstajalo utrjeno naselje Gradec pri Prapretnem. Današnja Planina pa je svoje ime dobila po gradu.

 

Grajska Planina

O slavi nekdaj mogočnega gradu dan...

Več

Aktualno

Kdo prejme lonček Blaže in Nežica ter aronijin čaj? Koga smo izžrebali?

Koga je znal Blaž Kocen oponašati? To je bilo nagradno vprašanje druge epizode spletne serije Izgubljeni s Kocenom. V spletni seriji odkrivamo tega pozabljenega, a izjemno pomembnega Slovenca, ki velja za očeta šolskega oz. sodobnega atlasa.

Koga smo izžrebali? Kdo prejme lonček Blaže in Nežica ter aronijin čaj? Poglej v videu.

 

Čestitke nagrajencem!

Organizator nagradne igre je Razvojna agencija Kozjansko. Pokrovitelj nagrad je Občina Šentjur.

Pravil...

Več

Aktualno

Kam na izlet? Na Sveti Križ nad Planino pri Sevnici

Sveti Križ je 730 metrov visok hrib nad rajsko Planino pri Sevnici. Že od daleč ga prepoznamo po markantni cerkvi sv. Križa, ki stoji na vrhu hriba. Na Sveti Križ vodi več poti, ena bolj zanimivih pa je pot mimo kapelic križevega pota. Pot je obrnjena proti jugozahodu in je dobro zaščitena pred mrzlimi severovzhodnimi vetrovi in kot taka odlična izbira za izlet. Na vrhu lahko uživamo v izjemnem razgledu po kozjanskih hribih, na zahodu pa se dobro vidi Posavsko hribovje, v dalj...

Več

Aktualno

Veronika Deseniška in Planina pri Sevnici

Čarobno Kozjansko s slikovito pokrajino je po ljudskem izročilu za nekaj dni bilo varno zatočišče za "prepovedano" ljubezen, ki se je na koncu končala tragično. Legenda pravi, da sta Friderik II. Celjski in Veronika Deseniška usodni da, ki je morda bil najbolj usoden za zaljubljenca na slovenskem ozemlju v vsej zgodovini, dahnila ravno v cerkvi sv. Vida v kozjanski vasici Šentvid pri Planini.
 

 

Očarljiva Planina pri Sevnici in vasica Šentvid pri Planini

Morda sta...

Več

Šentjurske dobrote in spominki

Planina po sledeh časa

Brošura, v kateri je zapisana zgodovinska, literarna, forografska, kulturna, etnološka, sakralna in naravna dediščina kraja Planina pri Sevnici.

Število strani: 19.
Mehka vezava.

Cena: 3,50 eur

Na voljo v TIC-u Šentjur ali po naročilu na 03 749 25 23 ali tic@turizem-sentjur.com

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Ane na Prevorju

Na tem mestu je izpričana cerkev že v 15. stoletju, ko so jo požgali Turki. Današnja stavba je na lokaciji prejšnje, zgrajena je bila v začetku 19. stol. (1806-07). Zvonik je bil nadzidan v l. 1901 v neogotskem slogu. Oprema je iz 19. stoletja.

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Ilja v Dramljah

Cerkev z ladjo, absidalno zaključenim prezbiterijem in zvonikom ob severni strani ladje. Vzhodni del ladje je srednjeveški, medtem ko so ostalo prizidali v 18. stoletju. Oprema je baročna.

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Jakoba na Žusmu

Cerkev sv. Jakoba je nastala v 14. stoletju. Iz tega časa je ladja, v 15. stoletju je bila obokana, prizidan ji je bil prezbiterij. Takrat je bila cerkev tudi poslikana. Freske so delo žirovniškega mojstra iz let 1450 do 1455. Zvonik so prizidali 1665. leta.

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Valentina na Žusmu

Na mestu današnje, baročne stavbe iz 18. stoletja (1714), je stala prvotna cerkev, ki je omenjena že leta 1545. Cerkev sestavljajo zvonik iz konca 19. stoletja (1894), ladja in tristrano zaključeni prezbiterij z zakristijo. Oltarji so iz 18. stoletja, dekorativna poslikava notranjščine pa iz leta 1930. 

Več

Pohodništvo

Na poti z Guzajem

Na poti z Guzajem je slikovita tematska pohodniška pot, ki vodi iz Prevorja skozi Planino pri Sevnici v Dobje pri Planini. Lahko jo razdelimo na tri samostojne krajše poti ali prehodimo celotno pot v enem dnevu. Lahko se pridružite vodenemu pohodu, ta je organiziran enkrat letno na zadnjo nedeljo v avgustu.

Na poti z Guzajem se boste srečali s čudovito kozjansko krajino, lepo ohranjeno naravo, bogato kulturno dediščino ter razbojnikom Guzajem (1839-1880). Njegove tatvine in ropi...

Več

Ribištvo in lov

Lovska družina Planina

Lovska družina Planina
LD Planina
Dobropolje 41

3225 Planina pri Sevnica

Henrik Žibret, 041 635 491
 

Več

Kulturna dediščina

Muzejska zbirka Planina - Etnološka zbirka Šmid

Družinski zdravnik Janez Šmid je v mnogih letih službovanja na Planini ustvaril zbirko etnoloških predmetov. Zaradi zanimanja za ljudsko dediščino, ki je propadala pred njegovimi očmi, je začel zbirati značilne predmete s tega območja. K temu ga je še posebej spodbudil potres leta 1974, ko se je to ljudsko bogastvo še posebej uničevalo in odtujevalo iz prvotnega okolja. 

Zbirko sestavljajo predmeti in orodja, ki so jih ljudje na Planini in v njeni okolici v 19. in 20. stol...

Več

Kulturna dediščina

Grad Planina

Na skali nad trgom Planina pri Sevnici se bohotijo grajske ruševine. Te kažejo v jedru romanske sestavine, medtem ko je južna grajska stena gotska, vhodni del in del obzidja na severozahodni strani pa sta renesančni. Jedro gradu je tvoril mogočen palacij, ki je bil svoj čas dolg 38 metrov, širok pa 15. Poleg mogočnega obzidja, ki v spodnjem delu meri tudi poltretji meter, je bil grad na zahodni strani zavarovan z obrambnim stolpom, ki je varoval prvotni južni dostop. V 14. stoletj...

Več

Sakralni objekti

Cerkev Marije sedem žalosti na Botričnici

Cerkev dominira nad starim trškim jedrom Šentjurja, in sicer na lokaciji prvotne cerkve sv. Janeza na Kamnu. Današnje ime so cerkvi nadeli leta 1676, današnjo stavbo pa so zgradili leta 1736 in posvetili sedem let kasneje. Zvonik na jugu je bil prizidan kasneje, v sredini 18. stoletja. Ladji sta prizidani kapeli, prezbiterij in na jugu zvonik.

Če boste imeli srečo, boste slišali tudi pesem starega zvona, ki nosi letnico 1488 in napis: "Maria hilf uns, uns hitt ... O rex glorie v...

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Ožbalta v Unišah pri Ponikvi

Cerkev stoji na zemljišču, ki je bil del velike posesti, ki jo je v začetku 18. stoletja kupil Štefan Novak, ded Antona Martina Slomška. Na njegovi zemlji je že stala kapela sv. Ožbalta iz 15. stoletja. Dal jo je povečati in opremiti v baročnem slogu. Okrog cerkve je njegov vnuk Anton Slomšek pasel očetovo čredo. Stopnice, ki vodijo v zvonik, so mu bile prva prižnica, da je z nje drugim pastirjem obnavljal nagovor, ki ga je slišal pri nedeljski sveti maši.
Stavba datira ...

Več

Sakralni objekti

Župnijska cerkev sv. Magdalene v Lazah pri Dramljah

Cerkev predstavlja stavbo s tipično poznobaročno zasnovo iz srede 18. stoletja. Ima centralno ladjo s kupolo, kateri sledijo na vzhodu prezbiterij v obliki trilista, kapela s kapasto kupolo in zakristija. Veliki oltar je baročno delo iz srede 18. stoletja, ostali trije oltarji so iz 19. stoletja. Prvotni zvonik se je leta 1809 porušil, novega pa so postavili čez dve leti.

Več

Sakralni objekti

Romarska cerkev sv. Uršule v Vodulah pri Dramljah

Cerkev je nastala med letoma 1650 in 1660 v neorenesančnem slogu in ima zlat oltar. Legenda pravi, da je bila zgrajena s kamenjem z opuščenega gradu pri Gradišču. Gre za primer zgodnje baročne romarske cerkve. Ob zunanjo vzhodno steno prezbiterija je prizidana manjša kapela iz 19. stoletja. Večina opreme je iz 17. in 18. stoletja. Celotna notranjščina je poslikana z dekorativno-figuralno poslikavo iz leta 1907.

Informacije:

Vodule 18, 3222 Dramlje
Planinski društvo Dra...

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Rozalije v Zlatečah pri Šentjurju

Baročna stavba iz 17. stoletja je nastala po epidemiji kuge (l. 1645), najprej prezbiterij, nato ladja. Kot gradbeni material so uporabili kamenje iz bližnjega gradu Anderburg. Kapelo sv. Antona Padovanskega so k cerkvi prizidali leta 1746. Na njenem oboku so freske Franca Jelovška. Cerkev krasi pet oltarjev. Glavni je posvečen sv. Rozaliji in je eden lepših baročnih zlatih oltarjev v tem delu. Cerkev krasi tudi prižnica z upodobljenimi štirimi evangelisti. Izjemnih dimenzij je ko...

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Primoža in Felicijana v Primožu

Podružnična cerkev stoji ob nekdanji rimski cesti, ki je vodila iz Celja preko Ponikve, Mestinja in Studenic do Ptuja. 
Prvič se omenja, ko je cesar Friderik III. v listini iz 16. marca 1457 dovolil imeti sejem na praznik sv. Primoža 9. junija. Kasneje so temu sejmu dodali še sejemski dan na da sv. Izidorja 4. aprila. 
Sedanja stavba je iz začetka 18. stoletja in je bila sredi 20. stoletja preurejena. Krasijo jo trije oltarji. Glavni oltar je bil izdelan v sredini 18. stoletja in...

Več

Sakralni objekti

Cerkev sv. Ahacija v Stopčah

Kraj Stopče se v virih prvič omenja 22. junija 1318. Cerkev je bila verjetno zgrajena v drugi polovici 17. stoletja. Sestavljajo jo ladja, na jugu pozidana kapela, prezbiterij s posnetimi ogli, zvonik in zakristija. Zlati oltar sv. Ane je iz konca 17. stoletja. V zvoniku cerkve je je zanimiv najmanjši zvon, ki naj bi bil pripeljan iz rifniškega gradu. Ljudsko izročilo govori, da so s tem zvonom klicali kmete na tlako. Okoli cerkve je bilo v kroniki izpričano pokopališče, na katerem...

Več

Sakralni objekti

Romarska cerkev Marijinega imena na Kalobju

Cerkev sestavljajo pravokotna ladja, tristrano zaključen prezbiterij z oporniki, nadstropna zakristija in zvonik. Cerkev je bila zgrajena leta 1579 (posvečena 1621) in kaže na izzvenevanje gotike. Zvonik je bil prizidan v 17. stoletju. Leta 1804 so cerkev predelali, preobokali in spremenili okenske odprtine. Oltar je postbaročno delo iz leta 1847. Prižnica je iz 19. stoletja, vendar so kipi evangelistov še baročni. Iz konca 18. stoletja je tudi slika trpečega Jezusa. 
  
Kalob...

Več
SHIFT + A